El dokuması halıların yıkanmasında kullanılan malzemelerin halının yapısına zarar vermeyen özellikte olması gerekir. Halı yıkama fabrikamızda el dokuması halı yıkama hizmetini sizlere sunarken halıların dokumasında kullanılan ipliğin özelliğine göre temizleyicilerin halının yapısına zarar vermeyecek nitelikler taşımasına özen göstermekteyiz.

El dokuması halılarda yün ya da ipek iplik kullanımı yaygındır. Yün ipliklerle dokunmuş olan halıların yüksek sıcaklıktan ve ağartıcı özellikteki temizleyicilerden uzak tutulması gerekmektedir. Yüksek sıcaklık yün ipliklerin çekmesine ve halının düzgün dokumasının zarar görmesine sebep olacaktır.

Yün iplikle dokunmuş olan halılarda kullanılan halı şampuanlarının doğal yöntemlerle boyanış olan ipliklerin yani halının renklerinin zarar görmemesini sağlayacak nitelikler taşıması gerekmektedir. Fabrikamızda kullanılan halı şampuanları ağartıcı kimyasallar içermemektedir.

El Dokuması Halıların Yıkanması

El dokuması halılardaki renklerin doğal parlaklığını kaybetmemesi ve toz, kir gibi dış etkenler nedeniyle halının kalıcı olarak hasar görmemesi için periyodik aralıklarla halıların yıkanması, temizlenmesi gerekmektedir.

El dokuması halı yıkama yapılırken kesinlikle ağartıcı özellikte ya da kimyasal içerikli temizleyici kullanılmaması gerekmektedir. Temizleme malzemesinin halı çok ıslatılmadan halıdan arındırılmasına özen gösterilmelidir. Halı ne kadar fazla ıslanırsa yapısı o kadar fazla zarar görebilir.

Tüm halılarda özenle tam kurutma yapılması gerekmekle birlikte, el dokuması halılarda kurutma işlemi sıcaklıkla değil, sererek sağlanmalıdır. Sıcaklık doğal yün veya ipek ipliklerin yapısının ve renklendirilmesinin zarar görmesine sebep olabilir. Sıcaklık verilmeden sererek ya da yarıdan asarak tam kurutma sağlanmalıdır.

El Dokuması Halıların Evlerdeki Bakımı

El dokuması halıların periyodik olarak profesyonel makineler ve deneyimli personellerle yıkanması gerekmekle birlikte, evlerde de el dokuması halıların kullanılmasında dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir.

Evlerde kullanılan el dokuması halının üst yüzeyindeki tozlar haftada en az iki kez elektrik süpürgesi yardımıyla temizlenmelidir. Halının nemli ortamlarda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. El dokuması halı yıkama evlerde yapılabilecek bir işlem değildir, ancak kullanılan halının bakımı evlerde yapılabilir.

El dokuması halıların günlük olarak düzenli bir şekilde havalandırılması gerekmektedir. Nem ve tozun halının yapısına, dokumasına ve renklerine zarar vereceği göz ardı edilmeden düzenli olarak havalandırılmasına ve temizlenmesine özen gösterilmelidir.